Русија и Украина разменија по 75 воени заробеници

Американски-новинар-Украина-и-Русија-водат-мировни-преговори-во-тајност.png
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија и Украина разменија по 75 воени заробеници, соопшти денеска руското Министерство за одбрана.

„Како резултат на преговарачкиот процес, 75 руски воен персонал, кои се соочуваа со смртна опасност во заробеништво, беа вратени од територијата под контрола на режимот во Киев, а за возврат беа префрлени 75 воени заробеници на вооружените сили на Украина“, се вели во соопштението.

Разменетите руски војници ќе бидат префрлени во Москва на лекување и рехабилитација во медицински установи.

Во соопштението се додава дека Обединетите Арапски Емирати дале помош за посредување во размената на затвореници.

Претходната размена на воени заробеници меѓу Киев и Москва се случи на 8 февруари, кога беа разменети стотина затвореници од двете страни.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK