Русија и се закани на Франција

putin4.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусија вчера одговори со нова закана за ескалација на извештаите дека Франција наскоро би можела да испрати инструктори да и помогнат на украинската армија.

„Ниту еден инструктор вклучен во обуката на украинската армија нема имунитет“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесе АФП.

„Не е важно дали се Французи или не“, додаде тој.

Минатата недела, украинскиот врховен командант Олександр Сирски изјави дека француските инструктори наскоро ќе пристигнат во Украина.

Францускиот претседател Емануел Макрон, кој ќе се сретне со украинскиот претседател Володимир Зеленски оваа недела за време, наскоро може да објави мала коалиција на земји кои сакаат да испратат инструктори во Украина, објави Монд.

Рускиот претседател Владимир Путин минатата недела изјави дека веќе има „специјални сили под маската на платеници“ во Украина. Државната новинска агенција Тасс, пак, ја цитираше портпаролката на Министерството за надворешни работи, Марија Захарова, која изјави дека Москва добила извештаи за неодамнешното распоредување на француски војници во Украина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK