Русија и Кина ќе воспостават линија за контејнерски сообраќај на арктичката рута

Screenshot-2024-06-07-192413.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуската државна агенција за нуклеарна енергија Росатом објави дека се согласила да соработува со кинеска бродска компанија за воспоставување линија за транспорт на контејнерски товар во зоната на Арктикот во текот на целата година.

Договорот со кинеската компанија Hainan Yangpu NewNew Shipping предвидува формирање на заедничка компанија за проектирање и изградба на контејнерски бродови и заедничко работење на бродската линија, пренесе Росатом.

Меморандумот за размена беше потпишан вчера на годишниот економски форум во Санкт Петербург.

Специјалниот претставник на Росатом за развој на Арктикот Владимир Панов рече дека овогодинешниот план предвидува 12 патувања, додавајќи дека компаниите се надеваат дека на крајот ќе испорачаат до 50 милиони тони товар годишно.

„Нашата главна задача е да изградиме до пет бродови од арктичка класа, што ќе и овозможи на компанијата да биде оперативна на северниот морски пат во текот на целата година“, рече Панов.

Минатата година Росатом основаше заедничка компанија со DP World од Дубаи за развој на контејнерски транспорт преку Арктикот, рута која се отвора за сообраќај поради топењето на мразот во услови на глобално затоплување.

Минатата година рускиот „Росатом“ транспортираше повеќе од два милиони тони товар во транзит, што е рекордна количина, рече Панов.

„Годинава можеме да зборуваме за нов рекорд. Планираме да транспортираме до три милиони тони товар“, рече Панов.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK