Русија го продолжи за три месеци притворот за американскиот новинар Гершкович

AMERIKANSKI NOVINAR
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Московски суд му го продолжи притворот за три месеци на новинарот на „Волстрит џурнал“, Еван Гершкович, јавија руските медиуми.

Окружниот суд Лефортово на сослушување зад затворени врати го одобри барањето на Федералната служба за безбедност (ФСБ) за продолжување на притворот на Гершкович до 30 август.

Гершкович, државјанин на САД беше уапсен во Екатеринбург на крајот на март и обвинет за шпионажа, со што стана првиот странски новинар уапсен во Русија по распадот на Советскиот Сојуз. Првично му беше одреден двомесечен притвор. Волстрит џурнал и американските власти силно ги негираа наводите за шпионажа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK