Русија ги повлекува војниците од Нагорно Карабах

rusija-specijalci.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските воени мировни трупи се повлекуваат од Нагорно-Карабах, потврдија официјални лица од двете земји.

Руските мировници се таму од крајот на ерменско-азербејџанската војна во 2020 година.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, ги потврди извештаите за повлекувањето пред новинарите, но не даде детали.

Веста за повлекувањето ја потврди и азербејџанскиот министер за надворешни работи Хикмет Хаџиев, додавајќи дека двете земји се договориле за тоа.

Хаџиев не објасни зошто војниците се повлекуваат, но се чини дека нивното присуство е излишно откако Азербејџан ја врати целосната контрола врз регионот минатата година.

Во првата половина на 1990-тите, Нагорно-Карабах беше во фокусот на меѓуетничката војна по распадот на Советскиот Сојуз, во која и Ерменија и Азербејџан беа федерални единици.

Тој регион тогаш беше под целосна контрола на бунтовничките Ерменци до војната во 2020 година, кога Азербејџан ја врати контролата врз некои од неговите делови. Таа војна заврши со прекин на огнот и распоредување на 2.000 руски војници во деловите на Нагорно-Карабах кои останаа под ерменска контрола.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK