–>

Русија: 42 украински беспилотни летала соборени над Крим

Screenshot-2023-08-25-081640.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Министерството за одбрана утринава соопшти дека соборило 42 украински беспилотни летала над Крим.

Девет беспилотни летала се уништени во напад над Крим, а 33 се неутрализирани со помош на електронска војна и паднале пред да ја погодат целта“, објави Министерството за одбрана на „Телеграм“.

Податоци за жртви и штети не се дадени.

Гувернерот на Севастопол, Михаил Развојаев, изјави дека неколку летала биле соборени на 10 километри од Севастопол, родното пристаниште на руската Црноморска флота.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK