Разузнавачки извор за „Си-ен-ен“: Директните напади меѓу Израел и Иран завршија

iran-izrael-2387278495-830x0.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРегионален разузнавачки извор рече дека директните напади меѓу Израел и Иран се завршени.

Изворот разговарал за Си-Ен-Ен под услов да остане анонимен околу два и пол часа по објавувањето на нападите. Изворот вели дека, според неговите сознанија, не се очекува Иран да одговори на нападот, но не наведе причина.

Претходно и висок ирански функционер изјави за Ројтерс дека „Иран нема план за итна одмазда против Израел“.

Израел се уште не потврдил дека го извршил нападот врз Иран, а тврдењата за нападот дојдоа од Вашингтон.

Од друга страна, од Иран доаѓаат контрадикторни информации, но нема официјален извештај.

Пред само еден час, ирански аналитичар изјави за иранската државна телевизија дека „мини-дроновите соборени од противвоздушната одбрана во Исфахан биле управувани од инфилтратори од Иран“.

Претходно, пак, ирански функционер изјави за Ројтерс дека немало ракетен напад и дека експлозиите биле резултат на активирање на иранските системи за противвоздушна одбрана.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK