ЕУ и Кина повикаа на воздржаност на Блискиот исток

evropska-unija-eu-kina-zname-znaminja.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKКина објави дека се противи на каква било ескалација на тензиите на Блискиот Исток.

„Кина се противи на какви било активности кои би можеле дополнително да ги ескалираат тензиите“, изјави денеска Лин Џијан, портпарол на кинеското Министерство за надворешни работи.

Реагираше и претседатката на Европската комисија, Фон дер Лајен.

Таа ги повика Иран, Израел и нивните сојузници да се воздржат од ескалација на ситуацијата на Блискиот Исток.

„Апсолутно е неопходно регионот да остане стабилен и сите страни да се воздржат од понатамошни активности“, рече Урсула фон дер Лајен.

Претходно утрово, светските медиуми објавија дека Израел го нападнал Иран и дека се слушнале три експлозии во близина на воена база во централниот град Исфахан.

Сепак, засега нема официјални информации од двете држави за тоа што се случувало.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK