Расте бројот на загинати во Јапонија, најавените врнежи ќе го отежнат спасувањето

Расте-бројот-на-загинати-во-Јапонија-најавените-врнежи-ќе-го.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБројот на загинати во силниот земјотрес што ја погоди Јапонија утринава се искачи на 64, а властите се обидуваат да им помогнат на преживеаните поради ниските температури и обилните врнежи кои се очекуваат во текот на денот.

Земјотрес со јачина од 7,6 степени според Рихтеровата скала го погоди полуостровот Ното во понеделникот попладне, уривајќи куќи и отсекувајќи ги оддалечените области од многу потребната помош.

За денеска се предвидуваат обилни врнежи во областите погодени од земјотресот, што ги зголемува стравувањата од лизгање на земјиштето и можат дополнително да ги попречат напорите за спасување на многуте луѓе затрупани под урнатините.

Властите вчера се бореа со пожарите во неколку градови и извлекуваа луѓе од урнатите згради. Според јапонската метеоролошка агенција, од првиот земјотрес во понеделникот се регистрирани уште 200 последователни потреси. Агенцијата предупреди дека во наредните денови може да има уште посилни земјотреси.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK