Путин вечерва слави „победа“ на Црвениот плоштад: „Доби 76 милиони гласови“

Izvori-rusija.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзборната комисија на Русија денеска ја поздрави „рекордната“ победа на Владимир Путин на претседателските избори, велејќи дека тоа е доказ за национално единство во светлината на неговиот напад врз Украина, и покрај репресијата на опозицијата.

„Тоа е рекорден показател. Речиси 76 милиони гласови“, изјави Ела Памфилова, шеф на изборната комисија. Путин доби 87,29 отсто од гласовите, од 99,76 преброени.

Путин, кој е на власт речиси четвртина век, постигна 10 процентни поени подобро отколку во 2018. Официјалните резултати ќе бидат објавени во четврток. Путин немаше вистински противник на изборите.

Прославувајќи ја победата во неделата вечер, тој рече дека Русија е „консолидирана“ со неговата победа и дека нема да дозволи да биде „поддржана“ од противниците.

Руските државни медиуми и официјални лица го слават „единството“ на Русите, нивната „колосална“ поддршка за Путин и „неверојатната“ консолидација околу него.

Вечер на Црвениот плоштад треба да се одржи концерт по повод победата на Путин. Тоа се совпаѓа со 10-годишнината од анексијата на Крим во 2014 година, почетокот на агресијата против Украина која кулминираше со инвазијата на 24 февруари 2022 година.

Во неделата Путин изрази задоволство од „внатрешната политичка консолидација“ и го повтори лајтмотивот Русија да се спротивстави на западниот непријател.

„Не е важно кој сака да нè згази. Не успеа денес и нема ниту во иднина“, рече 71-годишниот Путин.

Сепак, цела недела беше одбележана со бомбардирања и упади на борци од Украина за да и покажат на Русија дека не е безбедна на нејзина територија.

Путин, кој би можел да се кандидира и за функцијата во 2030 година и со тоа да остане на власт до 2036 година, во своето обраќање до граѓаните ги поздрави војниците кои се борат во Украина, кои, според неговите зборови, ги штитат „историските територии на Русија“, потврдувајќи уште еднаш дека тој има империјалистички амбиции, откако веќе анектирал пет украински региони.

Тој оцени дека руските сили имаат „целосно иницијатива“ на фронтот. Нивниот напредок засега е ограничен, но тој смета на дополнително слабеење на западната поддршка за Киев.

Во Русија веќе никој не може да му се спротивстави.

Опозицијата сепак протестираше на изборите. Јулија Навална ги повика приврзаниците на нејзиниот покоен сопруг да гласаат во исто време, в недела напладне. Таа гласаше по неколкучасовно чекање во голема толпа пред руската амбасада во Берлин.

„Го напишав името на Навални (на билетот) бидејќи не е можно еден месец пред изборите да биде убиен главниот противник на Путин, кој веќе беше во затвор“, рече таа.

Путин оцени дека дејствијата на опозицијата биле „без ефект“.

Соработниците на Навални оценија дека изборната победа на Путин „нема никаква врска со реалноста“. Западните престолнини беа, исто така, во голема мера критични за претседателските избори во Русија, одржани по неколкумесечна немилосрдна репресија врз опозицијата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK