–>

Путин испрати сочувство до семејството на Пригожин: Тој беше талентиран бизнисмен

putin2.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Рускиот претседател Владимир Путин изрази сочувство до семејството на шефот на платеничката група „Вагнер“ Евгениј Пригожин, пренесува Ројтерс.

Пригожин беше меѓу десетте патници и членови на екипажот на приватниот авион што вчера се урна во Русија. Во несреќата нема преживеани, но се уште официјално не е објавено дека меѓу жртвите е и Пригожин.

Путин денеска изјави дека истрагата за авионската несреќа ќе потрае некое време.

Тој изјави дека Пригожин е „талентиран бизнисмен“ и дека го познава од деведесеттите години на минатиот век.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK