Путин и Ким Џонг-ун потпишаа пакт, договорено е како ќе постапат доколку некој ги нападне

kim-putin-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин и севернокорејскиот претседател Ким Џонг-ун потпишаа сеопфатен пакт за стратешко партнерство.

Путин и Ким ги завршија своите разговори еден на еден кој траеше околу два часа, објавија руските новински агенции.

Тасс објави дека документот ќе ги замени договорите од 1961 и 2000-2001 година. Помошникот на рускиот претседател Јуриј Ушаков изјави дека тоа е последица на „длабоката еволуција на геополитичката ситуација во светот и регионот“.

Ушаков рече дека новиот документ е во согласност со сите основни принципи на меѓународното право и нема никаква конфронтирачка природа. Тој рече дека нема да биде насочено против која било поединечна земја, туку има за цел да обезбеди поголема стабилност во североисточниот азиски регион.

Договорена меѓусебна помош во случај некој да ги нападне

Русија и Северна Кореја потпишаа договор кој предвидува „взаемна помош“ во случај на „агресија“ врз било кој од нив, руските државни медиуми го цитираат Путин.

Рускиот претседател, исто така, го нарече ставот на Пјонгјанг за Украина „уште еден доказ за суверената политика на Северна Кореја“.

Ким одговори нарекувајќи ја Русија „најискрен пријател и сојузник“, а Путин „најдраг пријател на корејскиот народ“, според извештајот на руската државна агенција РИА Новости.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK