–>

Путин го кани Бајден на палачинки и чај

Путин-го-кани-Бајден-на-палачинки-и-чај.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРускиот претседател Владимир Путин го покани американскиот лидер Џозеф Бајден на чај, откако Америка ќе го повлече оружјето од Украина.

На прес-конференцијата на маргините на форумот „Појас и пат“, тој ја нарече грешка, испораката на „атаками“ од долг дострел од САД во Киев.

„Тоа е уште една грешка на САД што не може радикално да ја промени ситуацијата на линијата на поделба“, објасни Путин.

„Изјавите дека Русија наводно ја губи војната во Украина се, во најмала рака, смешни“, рече Путин.

Тој не разбира, како што вели, зошто САД и испорачале проектили со долг дострел на Украина ако Русија, како што велат, ја губи војната.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK