–>

Путин ги откри деталите од разговорот со Џонг Ун: Ќе формираме логистички триаголник со Кина

putin-kim
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Русија и Северна Кореја планираат да ја продлабочат соработката во транспортната сфера, т.е. логистика, железница, патишта и реконструкција на поморските пристаништа, со цел да се формира логистички триаголник кој ќе биде многу корисен и чиј дел ќе води до Кина, откри претседателот на Русија Владимир Путин за емисијата „60 минути“.

Добро испланираната логистика која ќе ги поврзе железницата, патиштата и пристаништата ќе придонесе за зголемување на обемот на транспортот, објаснува лидерот на Русија.

Разговорите поминаа добро, беа продуктивни, отворено зборувавме за состојбите во регионот и светот, вели Путин.

„Ковид-19 донесе многу штета, бидејќи Северна Кореја беше ефективно изолирана од надворешниот свет. Но, и покрај тоа, имаме многу интересни проекти“, вели Путин.

На средбата се разговарало и за развојот на земјоделството, во кое Русија има што да понуди, вели Путин, додавајќи дека Москва му обезбедува и хуманитарна помош на Пјонгјанг, иако е пожелно да соработуваат на еднаква основа, за што, додава, има цврсти перспективи.

Во однос на воено-техничката соработка има одредени ограничувања кои Русија ги почитува, но има и работи на кои се размислува и работи, објаснува Путин.

„Русија е задоволна со тоа што го има, но е подготвена да разгледа нови можности во рамките на постоечките правила“, заклучува претседателот.

Според Путин, посетата на севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун на Русија не е завршена.

„Претседателот има густ распоред. Откако ги завршивме разговорите, тој замина во Владивосток каде ќе ги посети фабриките каде што се произведува авионска технологија, воена и цивилна. После тоа, тој ќе има серија средби со военото раководство на Русија. , што во основа ќе биде демонстрација на можностите на руската пацифичка флота, а ќе се разговара и за прашања поврзани со екологијата и образованието, со оглед на тоа што претседателот на Северна Кореја планира да го посети Источниот федерален универзитет на Академијата на науките на Руската Федерација. Федерацијата, поточно лабораториите кои се занимаваат со морската биологија“, рече Путин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK