Пукање на изборите во Пакистан, убиен чувар

Пукање-на-изборите-во-Пакистан-убиен-чувар.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKЧувар е убиен откако вооружени напаѓачи отвориле оган врз војници и чувари на избирачко место во Пакистан, на почетокот на општите избори во земјата, пишува „Скај њуз“.

Еден чувар е убиен утрото во областа Танка во северозападниот пакистански регион Хајбер Пахтунхва, според локалните полициски претставници.

Инцидентот наводно се случил на избирачко место во градот Кот Азам, а се се случува во тензичната атмосфера на изборите, обележани со насилство и обвинувања за измама.

Најмалку 30 лица загинаа во вчерашниот бомбашки напад, ден пред изборите.

Десетици илјади чувари, полициски и воени сили беа распоредени на избирачките места за да се обезбеди безбедност.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK