Принцот Вилијам за првпат во јавноста по дијагнозата на неговиот татко

Принцот-Вилијам-за-првпат-во-јавноста-по-дијагнозата-на-неговиот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПринцот Вилијам денеска се врати на кралските должности водејќи ја церемонијата на инвеститори во замокот Виндзор – додека принцезата Кејт закрепнува од абдоминална операција, а кралот Чарлс е во Сандрингам по дијагнозата дека боледува од рак.

Вилијам, кој сега е најистакната јавна личност во монархијата, додели повеќе од 50 почести во име на кралот, вклучително и една на поранешниот англиски фудбалер Елен Вајт.

Принцот од Велс последен пат беше виден пред клиника во Лондон на 18 јануари, откако ја посети неговата сопруга Кејт, која во понеделникот се врати во Виндзор и се очекува да биде надвор од очите на јавноста барем до Велигден.

Принцот Хари пристигна во Лондон вчера и имаше кратка средба  со Чарлс во Кларенс Хаус, но извори блиски до Вилијам јасно ставија до знаење дека нема планови да се види со својот отуѓен брат.

Вилијам вечерва ќе се појави на хуманитарна гала, каде се очекува првпат да проговори за дијагнозата на неговиот татко.

Сепак, британскиот престолонаследник нема да зборува за неговиот брат Хари, а еден кралски експерт ја нарече нивната врска „целосно прекината“.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK