–>

Повеќе од 60 напади на украински град: Русите не се откажуваат од Авдијевка, жестоки судири на југот

Повеќе-од-60-напади-на-украински-град-Русите-не-се.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРуските сили не се откажуваат од обидот да ја опколат Авдијевка, соопшти  украинската армија.

Според објавата на Фејсбук страницата на Генералштабот на вооружените сили на Украина, во изминатите 24 часа се случиле повеќе од 60 воени престрелки, пренесува Униан.

Воздушни напади беа извршени врз 19 населени места во регионите Харков, Луганск, Доњецк, Запорожје и Херсон.

Над 140 населени места во овие региони, како и во регионите Чернихив, Суми и Николаев, беа под артилериски оган, соопшти украинската армија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK