–>

Популарен бизнис тренер обвинет за измама

ajaz
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Популарниот блогер и бизнис тренер Ајаз Шабутдинов беше уапсен и обвинет за измама на клиенти во Москва во саботата.Според обвинителството, 32-годишниот маж ги измамил луѓето продавајќи мастер-класи и вебинари со високи цени кои негувале „лажен впечаток“ за нивната способност да „отпочнат успешен бизнис и да генерираат загарантиран супер висок приход“.

Еден од неговите курсеви вети дека ќе ги научи луѓето како да заработат „најмалку милион рубли“. Случајот против Шабутдинов наводно бил отворен по жалба на еден од неговите клиенти.

Деловниот тренер се соочува со обвиненија за повеќе точки за измама поврзани со маркетинг и продажба на неговите курсеви, обуки и вебинари. Тој негира дека сторил нешто лошо и ќе остане во истражен затвор до средината на декември. Доколку биде прогласен за виновен, може да се соочи со казна затвор до десет години.

Шабутдинов, основачот на Like Center, ја промовираше својата фирма како „институција за учење фокусирана на технологија за сопственици на бизниси“. Тој собра импресивно следбеници од над 2 милиони претплатници на Инстаграм и над 300.000 на YouTube и Telegram. Неговите платени курсеви за обука се движеа од 100.000 рубли (1.090 долари) до 1,9 милиони рубли (20.712 долари).

Се чини дека неговото апсење е дел од поширока акција против онлајн тренерите кои ветуваат драматични резултати.

Во април, Елена Блиновска, руска тренерка за животен стил и мотивационен говорник, беше уапсена додека се обидела да побегне од земјата. Блиновска, која има 5,3 милиони следбеници на Инстаграм, беше обвинета за даночна измама од над 11 милиони долари, обвинение што таа подоцна го призна.

Претходно оваа година, друга популарна блогерка специјализирана за фитнес, Валерија Чекалина, беше обвинета дека не платила повеќе од 3,39 милиони долари данок.

Во септември, блогер познат како „Битмама“ меѓу крипто-инвеститорите беше уапсен во Москва за наводно измама на клиент од речиси 7 милијарди рубљи (72 милиони долари). Обвинителите тврдеа дека жената, чие вистинско име е Валерија Федијакина, организирала финансиска пирамидална шема и немала намера да ги врати парите.

rt.com

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK