Полскиот суд нареди принудно хранење на поранешниот министер кој штрајкува со глад

Полскиот-суд-нареди-принудно-хранење-на-поранешниот-министер-кој-штрајкува.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПолскиот суд нареди поранешниот министер Мариуш Камински, кој моментално штрајкува со глад, да биде принудно хранет во затвор, објави полскиот претседател Анджеј Дуда.

„Од сопругата на Камински добив информација дека е издадена судска наредба за присилно хранење, бидејќи неговата состојба почна да го загрозува неговиот живот и здравје“, изјави Дуда за новинарите во Давос.

Ројтерс оценува дека тоа ќе ги разбуди емоциите во Полска, во време на конфликт меѓу старата и новата администрација.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK