Подготовки за крунисувањето на кралот Чарлс Трети, во Лондон празнична атмосфера

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Улиците на Лондон, британската престолнина, работните места и јавните простори се украсени за церемонијата на крунисување на англискиот крал Чарлс Трети, што ќе се одржи утре.Како што јави Анадолија, граѓаните покажуваат голем интерес за предметите специјално произведени за церемонијата на крунисувањето.

Повеќе од 2.200 гости, меѓу кои шефови на држави, познати имиња и хуманитарни организации од 203 земји, како и членови на кралското семејство, ќе присуствуваат на церемонијата на крунисување на англискиот крал Чарлс Трети.

Во секој дел од Лондон може да се видат подготовките кои се при крај.

Прослави и забави ќе се одржуваат низ целата земја од 6. до 7 мај, познат како „викенд на крунисување“ и 8 мај, државен празник.

Во речиси секој парк во Лондон ќе бидат поставени детски игралишта, а важните градски улици и плоштади ќе бидат место за специјални прослави што ќе се одржат на денот на крунисувањето.

Во тек се подготовките за неделниот настан „Голем оброк“ на клучните улици и паркови во градските окрузи Хамерсмит, Фулам и Чисвик покрај реката Темза.

Онаму каде што граѓаните ќе се соберат да го прослават крунисувањето на новиот крал, општината и невладините организации поставија маси на кои ќе се служат оброци, а ќе има и површини за деца.

Улицата „Хамерсмит“, позната како „Кинг Стрит“ ќе биде затворена за сообраќај за време на викендот и во понеделник.

За прославата на новиот крал се подготвени и најпознатите лондонски улици „Оксфорд“ и „Реџент“. Некои продавници во двете улици се украсени со знамиња.

За церемонијата се подготвени и улицата „Мол Стрит“, плоштадот Трафалгар и плоштадот на Парламентот пред Бакингемската палата, која ќе биде центар на крунисувањето. На овие три точки, каде илјадници луѓе ќе ја следат парадата на кралот, вниманието го привлекуваат украсите, а поставени се и трибини за гостите и платформи за новинарите.

Крунисувањето на кралот Чарлс Трети во Англија, каде последното крунисување беше во 1953 година, се смета за историски настан.

Празнична атмосфера може да се почувствува во продавниците за сувенири и во сите други продавници.

Има книги за животот на кралот Чарлс, монархијата и кралицата Елизабета во излозите на Вотерстоунс, еден од познатите синџири на книжарници во земјата.

Во ресторани, продавници за облека, железнички станици и такси може да се види логото на круната, фотографијата на кралот, маските и знамињата.

Кралот Чарлс Трети ќе се искачи на тронот, за кој чекал речиси 70 години.

Тој и неговата сопруга Камила ќе бидат крунисани на 6 мај во Вестминстерската опатија во Лондон.

На крунисувањето на кралицата Елизабета Втора во 1953 година присуствуваа повеќе од 8.200 гости.

Ден по крунисувањето ќе се одржи голем концерт во замокот Виндзор. На концертот ќе настапат многу уметници како светски познатата пејачка Кети Пери, Лајонел Ричи и Андреа Бочели.

Концертот, на кој ќе присуствуваат 20.000 луѓе од целата земја и ќе го следат во живо во повеќе од 100 земји во светот, ќе биде јавен настан со учество на волонтери од бројни хуманитарни организации.

Познатиот британски пејач, композитор и пијанист Елтон Џон одбил да настапи на концертот, правдајќи се со турнеја во странство. Елтон Џон беше многу близок пријател на принцезата Дијана, поранешната сопруга на кралот Чарлс.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK