Победа на Трамп на републиканските прелиминарни избори во Њу Хемпшир

За-точно-една-година-се-изборите-во-САД-Трамп-пред.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПоранешниот американски претседател Доналд Трамп победи на републиканските прелиминарни избори во Њу Хемпшир, оставајќи ја зад себе поранешната амбасадорка на САД во Обединетите нации и поранешна гувернерка на Јужна Каролина Ники Хејли.

Трамп освои 54,5 отсто од гласовите, со што освои 11 електори, додека Хејли освои 43,6 отсто од гласовите и освои осум електори, врз основа на речиси 90 отсто од обработените гласачки ливчиња, пренесува „Гардијан“.

Ваквиот исход од прелиминарните избори во Њу Хемпшир, по победата во пратеничката група во Ајова минатата недела, сугерира дека Трамп по трет пат ќе биде кандидат на Републиканската партија на претседателските избори и дека најверојатно ќе се соочи со претседателот на САД и најверојатниот кандидат на Демократската партија по втор пат во ноември, Џозеф Бајден.

Трамп им се обрати на своите поддржувачи во Нашуа, зборувајќи и за резултатите на Ники Хејли.

„Таа не победи, таа загуби. Таа имаше многу лоша вечер. Таа беше трета во Ајова и сè уште виси“, рече Трамп.

Од друга страна, Хејли рече дека и покрај поразот во Њу Хемпшир, ќе продолжи со кампањата за следните прелиминарни избори на Републиканската партија, кои се одржуваат во Јужна Каролина, државата во која таа беше гувернер.

„Примарните избори во Њу Хемпшир беа први во земјата, но не беа последни. Трката е далеку од завршена. Остануваат уште десетици држави, а на ред е мојата Јужна Каролина“, рече Хејли.

Анкетите покажуваат дека Трамп има значително водство во Јужна Каролина.

„Гардијан“ потсетува дека Ники Хејли останува последната противкандидатка на Трамп за републиканската номинација, откако гувернерот на Флорида Рон Де Сантис се повлече од изборната трка.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK