По нападот на концертната сала во близина на Москва, се повеќе Руси се пријавуваат за војска

0-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРусите кои се приклучуваат на вооружените сили значително се зголемија по минатомесечниот смртоносен напад на концертна сала во близина на Москва, соопшти руското Министерство за одбрана.

Повеќе од 100.000 луѓе потпишале договори со војската од почетокот на годината, вклучувајќи околу 16.000 само во последните 10 дена, се вели во соопштението.

„За време на интервјуата минатата недела во канцелариите за регрутирање во руските градови, повеќето од кандидатите како главен мотив ја наведоа желбата да се одмаздат за загинатите во трагедијата на 22 март 2024 година во Московската област“, ​​соопшти Министерството.

Најмалку 144 лица загинаа во масовното пукање и пожар во концертната сала Крокус. Одговорноста за нападот ја презеде екстремистичката група Исламска држава.

Но, Русија рече дека напаѓачите биле поврзани со Украина. Ова постојано беше демантирано од Киев, а САД го отфрлија како глупост.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK