По Италија и Белгија не дозволува Украина да го користи нивното оружје за цели во Русија

Командант-на-НАТО-Ги-преценивме-шансите-на-Украина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБелгискиот премиер Александре Де Кроа изјави дека Белгија нема намера да и дозволи на Украина да го користи оружјето што го добила од Белгија за напади на територијата на Русија.

Во Вашингтон, пред средбата со американскиот претседател Џо Бајден, де Кроа потсети дека оваа недела потпишал договор со украинскиот претседател Володимир Зеленски, кој предвидува испорака на борбени авиони Ф-16 на Украина, но истакна дека договорот јасно наведува оти овие авиони можат да се користат само на тлото на Украина.

„Тоа е договор кој е склучен и сакам да се држам до него“, рекол Де Кро, пренесува белгискиот портал „7sur7“.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг минатата недела рече дека Украина може да користи оружје на Алијансата во нападите врз воени цели на руска територија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK