–>

Плотников: Нема конфликт меѓу Украина и Русија, тоа е војна на колективниот Запад против Русија

Плотников-Нема-конфликт-меѓу-Украина-и-Русија-тоа-е-војна.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНема конфликт меѓу Украина и Русија. Се одвива војна на колективниот Запад против Русија. Украина и Украинците се само инструмент во рацете на САД, нивните сојузници во НАТО и сојузниците од азиско-пацифичкиот регион.

Се очекуваше нова експлозија на насилство, особено по формирањето на новата израелска влада на Бенјамин Нетанјаху. Во новиот министерски кабинет беа вклучени и такви скандалозни радикални политичари како Итамар Бен-Гвир и Безалел Смотрич, вели Николај Плотников, раководител на Научно-аналитичкиот информативен центар на Институтот за ориентални студии на Руската академија на науките, во интервју за „Политика“, коментирајќи ги последните настани во Газа по нападот на Хамас врз Израел и објавите за војна од страна на официјален Тел Авив.

„Израелците почнаа да спроведуваат агресивна политика за населување на Западниот брег на реката Јордан. Благодарение на нивните напори, огромната територија на Палестина беше исчистена од Арапите. Палестинците почнаа да возвраќаат. Всушност, на овие територии од пролетта оваа година трае третата интифада.

Не знам по што се водеа раководството на Хамас и „Исламски џихад“ во моментов. Според сите пресметки, според Хегеловата дијалектика, функционирал законот за премин на квантитетот во квалитет. Палестинците имаат исто право на живот како и другите народи“, вели тој.

„Да, Израел е против спроведувањето на одлуката на ОН за создавање две држави од првиот ден. Тој се согласува со зборови, но во реалноста не прави ништо.

Единствениот начин е да се спроведе одлуката на ОН за создавање на две држави за два народа. Друго нема. Мора да се формира независна држава Палестина. Ако Израел не се согласи со ова, тогаш насилството ќе продолжи. Палестинците нема да ја прифатат политиката на Израел за освојување на нивните земји“, нагласува аналитичарот.

Додава дека треба да се претпостави дека преговарачкиот процес ќе биде прекинат. Според него, малку е веројатно дека Саудиска Арабија ќе ги предаде интересите на Палестинците.

„Сега ја гледаме консолидацијата на арапскиот свет. И нивното мислење за овој проблем не смее да се игнорира“, нагласува Плотников.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK