–>

Папата ги величаше руските цареви, Кремљ го пофали; Ватикан: Не мислеше така

papa-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Папата Франциско во минатонеделниот говор немаше намера да го велича рускиот империјализам кога се осврна на императорите кои ја проширија Руската империја, соопшти денеска Ватикан откако Украина ги критикуваше неговите изјави, а Кремљ изрази задоволство од зборовите на Папата.

Францискo им рекол на руската младина, откако го прочитал говорот во петокот, да имаат на ум дека се наследници на царевите како Петар I и Катерина II. Двајцата монарси ја проширија Руската империја во 17 и 18 век, вклучително и со освојување делови од Украина, а претседателот Владимир Путин се повика на нивното наследство во оправдувањето на неговата инвазија и анексија на украинска територија минатата година.

„Папата имаше намера да ги охрабри младите да го зачуваат и промовираат сето она што е позитивно во големото руско културно и духовно наследство и во никој случај да не ги велича империјалистичката логика и владејачките личности, (кои тој) ги спомна за да укаже на некоја историска референца“, рече портпаролот на Ватикан, Матео Бруни во изјавата.

Киев рече дека зборовите на папата во видео обраќањето во живо до католичката младина собрана во Санкт Петербург се за „длабоко жалење“. Кремљ денеска ги пофали зборовите на папата Франциско, велејќи дека руската држава има богато наследство и дека е добро што папата ја знае руската историја.

„Она што (руската) држава, активистичките групи, училишните и универзитетските професори го прават сега е да го пренесат тоа наследство на нашата младина потсетувајќи ги на тоа. Фактот што Папата звучи во склад со овие напори е многу, многу задоволувачки“, рече Песков.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK