–>

„Ова е моментот на вистината, историјата ќе не суди сите“, рече шефот на ОН, Антонио Гутереш

„Ова-е-моментот-на-вистината-историјата-ќе-не-суди-сите.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKПо широкиот прекин на комуникацијата во Газа и ноќното интензивно бомбардирање од страна на израелската војска, Гутереш рече дека тековната ситуација „мора да се промени“ и ги повтори своите повици за прекин на огнот.

Тој додаде дека е крајно загрижен за персоналот на ОН во Газа со оглед на дефектот во комуникациите и дека е изненаден од невидената ескалација на бомбардирањето во Газа.

Шефот на ОН додаде дека е охрабрен од растечкиот меѓународен консензус за хуманитарна пауза во појасот, каде што илјадници луѓе веќе се убиени од 7 октомври.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK