–>

Издадена наредба израелските дипломати да се вратат од Турција, откако Ердоган рече дека Израел е окупатор

Издадена-наредба-израелските-дипломати-да-се-вратат-од-Турција-откако.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKМинистерот за надворешни работи на Израел, Ели Коен, објави на X велејќи дека им наредил на израелските дипломати да ја напуштат Турција по, како што ги нарече, „острите изјави“ од Истанбул.

Како што објавивме претходно, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган денеска ги нарече нападите на Израел во Газа како „масакр“ и ги ги повтори тврдењата дека Израел е окупатор на Палестина.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK