Откриен мотивот за нападот во црква во Сиднеј

г-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKАвстралиската полиција соопшти дека нападот со нож врз епископот на асирската црква и некои следбеници во Сиднеј бил терористички акт мотивиран од наводен верски екстремизам, бидејќи земјата е потресена од вториот масовен напад со нож во последните три дена.

Најмалку четири лица беа ранети во нападот, вклучувајќи го и епископот Мар Мари Емануел од Асирската црква на Христос Добриот Пастир, кога маж го нападна со нож за време на службата што се емитуваше во живо во понеделникот.

Инцидентот во западното предградие на Сиднеј, Вејкли, предизвика судири пред црквата меѓу полицијата и гневната толпа следбеници на бискупот кои бараа напаѓачот да им биде предаден.

Полицијата го уапсила тинејџерот на местото на настанот и била принудена да го задржи внатре во црквата за своја безбедност.

„Веруваме дека има елементи кои се задоволни во смисла на верски мотивиран екстремизам“, изјави началникот на полицијата на државата Нов Јужен Велс, Карен Веб, додавајќи дека по досегашната истрага било заклучено дека се работи за терористички инцидент.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK