Орбан за нападот на детската болница: Одвратно, нашите стравови беа оправдани

orban-ukraina1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарскиот премиер Виктор Орбан се огласи на социјалната платформа Икс во врска со вчерашниот напад на детската болница Охматдит во Киев.

„Вчерашниот трагичен и одвратен напад во Киев докажува дека нашите стравови беа оправдани: како што можеше да се предвиди, бруталноста на руско-украинската војна достигна ново ниво. Токму затоа пред 9 дена отидовме во мировна мисија.

Растечкиот интензитет на војната е повик до глобалните сили да ја напуштат својата воена политика и наместо тоа да создадат мировна политика што ќе ги одведе Русија и Украина во прекин на огнот и мировни преговори. Ова е единствениот начин да се спречи понатамошно крвопролевање“, напиша Орбан.

Во нападот на самата болница две лица загинаа, а 32 се повредени, соопштија локалните власти. Истражителите на Службата за безбедност на Украина (СБУ) тврдат дека болницата била погодена од руски проектил Кх-101. СБУ го прогласи нападот за воено злосторство и поведе кривична постапка во врска со него.

Кремљ одговори дека за нападот е одговорна украинската воздушна одбрана, а не Русија. Портпаролот на Кремљ Дмитриј Песков не даде докази за своето тврдење, но рече: „Инсистирам, ние не напаѓаме цивилни цели“.

Јуриј Ихнат, портпарол на украинските воздухопловни сили, ја отфрли можноста дека украинска ракета за воздушна одбрана ја погодила болницата. Инаку, нападот на болницата се случи за време на масовниот руски напад врз градовите низ Украина. Киев објави дека во нападите загинале најмалку 41 цивил.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK