–>

Орбан: Москва беше трагедија, Брисел е комедија

Орбан-Москва-беше-трагедија-Брисел-е-комедија.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарскиот премиер Виктор Орбан зборуваше на годишнината од неуспешното востание на неговата земја во 1956 година против СССР, обвинувајќи ја Европската унија дека бара доминација слична на советот, обидувајќи се да и го одземе идентитетот на Будимпешта.

„Денес се случуваат работи кои потсетуваат на советското време“, рече Орбан во западниот унгарски град Веспрем. „Да, историјата се повторува. За среќа, она што некогаш беше трагедија сега е во најдобар случај комедија. За среќа, Брисел не е Москва. Москва беше трагедија. Брисел е само лоша, модерна пародија, пренесува „Раша Тудеј“.

Орбан вели дека Брисел се обидел да наметне модел на либерална демократија што унгарскиот народ го отфрли.

„Моравме да играме како што игра Москва“, рече Орбан за четирите децении на Унгарија под советска контрола. „Игра и Брисел, но ние играме како што сакаме, а ако не сакаме, тогаш не играме“.

Орбан рече дека Унгарците имаат поинаков поглед на слободата од нивните западни сојузници. „За западњаците слободата значи бегство – ослободете се, ослободете се од местото каде што сте родени, сменете ја нацијата, сменете го полот, сменете го идентитетот. Тој додаде дека за Унгарците слободата е „животен инстинкт“ и дека не се подготвени да се откажат од својот идентитет. „Помислата да не бидеме луѓе, христијани и Унгарци е како да си ги кинеме срцата.

Унгарскиот премиер Виктор Орбан во вторникот во Пекинг се состана со рускиот претседател Владимир Путин, на маргините на Форумот „Појас и пат“. Според Орбан, Унгарија не се стреми кон конфликт со Русија и сака да одржува билатерални односи со Москва до степен до кој дозволуваат санкциите.

Претставниците на земјите од НАТО одржаа итен состанок во Будимпешта за да разговараат за овој состанок.

„Сојузниците на Унгарија во НАТО изразија загриженост за безбедноста, осудувајќи ја средбата на премиерот Виктор Орбан со рускиот претседател Владимир Путин оваа недела“, се вели во соопштението на американската амбасада во Будимпешта.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK