Орбан блокираше 50 милијарди евра помош за Украина

ЕУ-има-„план-Б-ако-Унгарија-стави-вето-на-Украина.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKУнгарија блокираше 50 милијарди евра помош од ЕУ за Украинa, неколку часа откако беше постигнат договорот за почеток на преговорите за членство.

„Резиме на ноќната смена: вето на дополнителни пари за Украина“, изјави унгарскиот премиер Виктор Орбан по разговорите доцна синоќа во Брисел.

Лидерите на ЕУ рекоа дека преговорите за помош ќе продолжат на почетокот на следната година.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски ја поздрави одлуката на ЕУ за преговорите за членство како „победа“.

Коментирајќи го противењето на Орбан за финансиската помош за Украина, холандскиот премиер Марк Руте рече: „Имаме уште малку време, Украина нема да остане без пари во следните неколку недели“.

„Се договоривме со 26 земји“, додаде тој.

„Виктор Орбан сè уште не може да го направи тоа. Сосема сум уверен дека можеме да постигнеме договор на почетокот на следната година. Размислуваме за крајот на јануари“.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK