–>

ОН: Во Газа на секои 10 минути умира по едно дете

ОН-Во-Газа-на-секои-10-минути-умира-по-едно.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKВо војната меѓу Израел и палестинскиот Хамас во просек на секои 10 минути се убива по едно дете, а две деца се повредени, соопшти денеска канцеларијата на ОН во Женева, повикувајќи се на податоците на Палестинската агенција за бегалци (УНРВА).

„Децата не смеат да бидат цел“, се истакнува во објавата на ОН на „Икс“.

ОН вчера објавија дека речиси 4.000 деца загинале во Појасот Газа од почетокот на конфликтот меѓу Израел и Хамас на 7 октомври и предупредија дека ситуацијата за децата во областа е катастрофална.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK