–>

ОН: Итно се потребни 19 милиони долари за Авганистан

ОН-Итно-се-потребни-19-милиони-долари-за-Авганистан.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKСветската програма за храна на Обединетите нации побара 19 милиони долари за да обезбеди итна помош за десетици илјади луѓе во Авганистан, кои беа погодени од серија разорни земјотреси и последователни потреси во западниот дел на земјата.

Ана Марија Салхуана, заменик-директор на Светската програма за храна (WFP) во Авганистан, рече дека на преживеаните им се помага на терен, но дека итно им треба дополнително финансирање бидејќи „програмата е веќе сериозно недоволно финансирана“, пренесува АП.

Организацијата соопшти дека работи на обезбедување итна помош во храна за 100.000 луѓе во регионот.

„Катастрофите како овие земјотреси ги погодија заедниците кои веќе едвај можат да се обезбедат во тотален недостиг“, рече WFP.

Земјотрес со јачина од 6,3 степени според Рихтеровата скала во неделата погоди делови од западен Авганистан, откако илјадници луѓе загинаа, а цели села беа срамнети со земја во големите земјотреси една недела претходно.

Тоа беше четврти земјотрес измерен од Американскиот геолошки институт со јачина од 6,3 степени во истото подрачје за нешто повеќе од една недела.

„Се проценува дека се уништени 25.000 згради. Преживеаните моментално спијат во шатори покрај урнатините на нивните домови, очајни и во страв од дополнителни земјотреси и последователни потреси“, се вели во соопштението на организацијата.

Повеќе од 90 отсто од загинатите се жени и деца, објавија претставници на ОН.

Потресите се случиле во текот на денот, кога многу мажи работеле на отворено.

WFP рече дека на погодените семејства ќе им треба помош со месеци, а зимата ќе стигне само за неколку недели.
Се вели дека доколку има средства, одговорот за итни случаи ќе биде дополнет со долгорочни програми за да им се овозможи на ранливите заедници да си ги вратат средствата за живот.

Организацијата на ОН беше принудена на почетокот на оваа година да ја намали количината на храна што ја добиваат семејствата и да ја запре помошта во храна за 10 милиони луѓе во Авганистан, поради огромниот недостаток на средства.

Покрај хуманитарната реакција на земјотресот, на WFP итно му се потребни 400 милиони долари за да подготви храна пред зимата, кога многу населени области се отсечени од снег и лизгање на земјиштето.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK