–>

Израелскиот претседател и Сунак се договорија за „важноста на помошта за Газа“

Израелскиот-претседател-и-Сунак-се-договорија-за-„важноста-на-помошта.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKРиши Сунак и израелскиот претседател Исак Херцог се согласија за „важноста“ да се добие „итна хуманитарна поддршка“ за Палестинците во Газа. Даунинг стрит рече дека премиерот ја поздравил вчерашната најава дека Израел нема да ја запре помошта да влезе во Газа, за време на денешните разговори меѓу двајцата.

„Тој изрази искрена надеж дека може да се постигне понатамошен напредок во испораката на основна храна, вода и лекови“, рече портпаролот на премиерот.

Двајцата лидери „ја истакнаа императивната потреба да се избегне понатамошна ескалација на насилството во регионот“, рекоа тие.

По средбата, Сунак го прегрна семејството на израелски заложник кој го држат милитантите на Хамас.

„Одземањето дете е најлошиот кошмар на родителите. Утринава слушнав од семејствата кои минуваат низ оваа неподнослива агонија. Работејќи со нашите партнери, ние сме решени да обезбедиме ослободување на заложниците земени од терористите на Хамас“, рече тој.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK