Околу 170 лица загинаа во нападн на три села на северот на Буркина Фасо

burkina-faso.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОколу 170 луѓе беа убиени во напад на непознати напаѓачи врз три села во северниот дел на Буркина Фасо пред една недела, објави денеска Ројтерс, повикувајќи се на регионалниот обвинител.

Покрената е истрага за нападот на непознати напаѓачи врз селата Комсилга, Нодин и Соро во провинцијата Јатенга, објави обвинителот на 1 март.

Буркина Фасо се бори да ги совлада насилните исламистички бунтови поврзани со Ал Каеда и Исламската држава кои се проширија од соседно Мали во изминатата деценија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK