Обвинителите во Менхетен бараат одложување на судењето на Трамп за прикривање секс скандал

Трамп-сведочеше-и-го-вознемири-судијата-„Адвокату-контролирај-го-клиентот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОкружното обвинителство во Мехнетно денеска побара од судијата да го одложи судењето на поранешниот американски претседател Доналд Трамп за 30 дена во врска со наводното прикривање на сексуални скандали за време и по претседателската кампања во 2016 година.

Обвинителите побараа одложување за да можат да ја разгледаат новата серија документи што ги добиле од федералните обвинители, пишува Њујорк Тајмс.

Потенцијалното одложување на судењето, кое треба да започне со избор на поротата на 25 март, би претставувало уште едно одложување на правната постапка против Трамп, по кривичното судење во Вашингтон, каде што тој е обвинет за заговор за поништување на изборните резултати во 2020 година, одложена затоа што поранешниот претседател се жалеше до Врховниот суд.

Одложувањето на судењето мора да го одобри судијата Хуан Меркан, но се уште не е јасно кога тој ќе донесе одлука.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK