Нетанјаху: Имаме чума од протекување на информации, членовите на кабинетот ќе мора да поминат низ полиграфско тестирање

Нетанјаху-Имаме-чума-од-протекување-на-информации-членовите-на-кабинетот.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху изјави дека членовите на кабинетот и високите функционери кои присуствуваат на дискусиите за прашањата за националната безбедност треба да бидат принудени да подлежат на тестови за детектор на лаги.

Тој изјави дека со печатот се споделуваат премногу информации од средбите на членовите на Владата.

„Имаме чума од протекување информации и не сум подготвен да продолжам вака, поради што дадов инструкции да се работи на предлог-законот со кој ќе се бара секој кој седи во кабинетот и учествува во безбедносните дискусии, вклучително и политички и професионални структури, поминете полиграф“, рече Нетанјаху на состанокот на владата, пишува „Тајмс оф Израел“.

Коментарите на премиерот дојдоа по медиумските извештаи за состанокот на владата на 4 јануари, свикан за да се разговара за повоениот проблем на Газа, кој заврши со меѓусебно обвинување на членовите на кабинетот и началникот на Генералштабот на израелските одбранбени сили (ИДФ) Херц Халеви.

Како што пренесуваат израелските медиуми, на средбата дошло до остар вербален конфликт меѓу тврдодесничарскиот пратеник и Халеви, кој најавил дека армијата ќе ги испита сопствените грешки кои доведоа до нападот на Хамас на 7 октомври.

Министрите го изразија своето незадоволство од формирањето на истражниот тим, а според некои медиуми се загрижени дека наодите од истрагата може лошо да се одразат на нив.

Ова не е првпат Нетанјаху да бара ваква мерка против членовите на неговата влада, откако на претходната владина седница во средината на ноември, побара и полиграфско тестирање на пратениците.

Како што потсетува израелскиот портал, Нетанјаху во 2022 година барал и од своите соработници да направат полиграф поради протекување информации.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK