Нетанјаху доби предупредување од комисијата што го истражува купувањето на подморници од страна на владата

Нетанјаху-е-против-палестинска-држава-во-секое-повоено-сценарио.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKИзраелската комисија, која спроведе истрага за сомневањата дека имало злоупотреби при владината набавка на подморници и ракетни бродови од Германија, денеска упати предупредување до израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху дека ја искористил својата позиција за да ја одобри набавката без да ја следи пропишанота постапка.

Комисијата го информираше Нетанјаху дека, врз основа на собраните докази досега, утврдила дека тој ја искористил својата позиција како премиер помеѓу 2009 и 2016 година за да добие „зелено светло“ за купување без да следи соодветна процедура, објави Ројтерс.

Израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху денеска изјави дека набавката на подморници од Германија е клучно прашање за безбедноста на Израел со цел да се одбрани од Иран, кој, како што наведе, се обидува да ја уништи еврејската држава.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK