НАТО ќе вежба одбрана од Путин, Британија испраќа 20.000 војници

НАТО-ќе-вежба-одбрана-од-Путин-Британија-испраќа-20000-војници.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKБританија ќе испрати 20.000 војници на една од најголемите воени вежби на НАТО од Студената војна, каде што Алијансата треба да вежба да ја одвраќа инвазијата на рускиот претседател Владимир Путин.

Министерот за одбрана Грант Шапс ќе го објави распоредувањето на припадниците на армијата, морнарицата и РАФ на вежбата на 31 земја низ Европа за време на говорот во Лондон денеска.

Се очекува тој да каже дека придонесот во вежбата „Стадфаст Дифендер“ ќе обезбеди „витална реафирмација против заканата на Путин“ и дека Западот е на „крстопат“.

Вежбите ќе се одржат откако министрите најавија уште еден пакет помош за Украина и по американските и британските напади врз Хутите во Јемен.

Шапс ќе ја претстави својата визија за тоа како Обединетото Кралство ќе ги одврати заканите бидејќи сојузниците остануваат загрижени за заканата од Путин.

Околу 16.000 британски војници со тенкови, артилерија и хеликоптери ќе бидат распоредени низ источна Европа почнувајќи од следниот месец како дел од вежбата.

Кралската морнарица ќе распореди повеќе од 2.000 лица од осум воени бродови и подморници, додека повеќе од 400 маринци ќе бидат испратени во Арктичкиот круг.

РАФ ќе користи борбени авиони Ф-35Б Лајтнинг и авиони за набљудување Посејдон П-8.

Извори од одбраната рекоа дека вежбата ќе биде подготовка за инвазија на земја членка на НАТО од кој било агресор, при што се верува дека главните закани доаѓаат од Русија и од тероризмот.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK