–>

Најсмртоносната недела за новинарите: од почетокот на војната во Израел, деветмина се убиени

Најсмртоносната-недела-за-новинарите-од-почетокот-на-војната-во-Израел.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНападот на палестинската милитантна група Хамас врз Израел доведе до интензивни борби што резултираа со најсмртоносната недела за новинарите во кој било неодамнешен конфликт, соопшти денеска УНЕСКО, откако потврди дека девет новинари биле убиени на должност од 7 октомври.

УНЕСКО најави дека бројот на загинати новинари може да се зголеми во наредните денови.

Како што пишува „Си-Ен-Ен“, убиствата на новинарите се случиле за време на нападите на Хамас и израелскиот воен одговор во Појасот Газа, но не и на израелско-либанската граница.

„Новинарите никогаш, под никакви околности, не треба да бидат цел. Одговорност на сите актери е да обезбедат, да продолжат да ја практикуваат својата професија безбедно и независно, рече генералниот директор на УНЕСКО Одри Азулај.

 

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK