Најмалку 55 убиени и 155 ранети во конфликт меѓу два клана во Сомалија

и-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 55 лица загинаа, а 155 се ранети во конфликт меѓу два сомалиски клана во градовите Абудвак и Херале во регионот Галмудуг, соопштија денеска здравствените власти.

Конфликтот меѓу клановите Дир и Марихан, кои претходно заедно се бореа против групата Ал Шабаб поврзана со терористичката група Ал Каеда, избувна во саботата поради спор околу пасиштата и местата за наводнување, изјави жител на Херала, пренесе Ројтерс.

Тој рече дека државните сили пристигнале доцна и дека ситуацијата излегла од контрола.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK