„Најмалку 20 работници завршија во вода“: нови детали од уривањето на мостот во Балтимор

т-8.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKНајмалку 20 работници паднале во водата кога брод под знаме на Сингапур удрил во мостот Френсис Скот Ки во Балтимор, изјави за Би-Би-Си Кевин Картрајт од противпожарната служба во Балтимор.

Во моментот на ударот на мостот имало автомобили кои по уривањето на мостот завршиле во реката, пишува Index.hr.

Бродот тргнал од терминалот во Порт Бриз околу 00:45 часот. Тој патувал кон мостот Френсис Скот Ки, но застанал на мостот 45 минути подоцна.

Бродот е долг 300 метри и бил на пат кон Коломбо, Шри Ланка.

Во моментов нема официјални извештаи за жртви, а американската крајбрежна стража и други државни агенции на Мериленд се приклучија на спасувачката операција.

„Свесен сум за ситуацијата на мостот Ки и останувам во редовна комуникација со шефот на противпожарната служба и менаџерот за итни операции. Спасувачките напори се во тек“, рече извршниот директор на округот Балтимор, Џони Олшевски.

Бродот удрил во еден од потпорните столбови на мостот, при што неговата метална конструкција се урнала, а бродот се запалил и потонал, јавува Асошиетед прес.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK