Блинкен му повтори на израелскиот министер: САД се против офанзивата во Рафах

blinken-galant.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШефот на американската дипломатија, Ентони Блинкен, вчера на средба со израелскиот министер за одбрана изјави дека САД се противат на офанзивата во Рафах.

Блинкен нагласи дека „постојат други решенија освен копнена инвазија од големи размери, која подобро ќе ја обезбеди безбедноста на Израел и ќе ги заштити палестинските цивили“, рече портпаролот на Стејт департментот Метју Милер.

Средбата меѓу Блинкен и израелскиот министер за одбрана Јоав Галант се одржа вчера во Вашингтон, истиот ден кога израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху ја откажа посетата на високо ниво на израелска делегација на САД. Ова беше реакција на воздржувањето на САД од резолуцијата на Советот за безбедност на ОН која повикува на итен прекин на огнот во Газа.

„Сигурен сум дека ќе најдеме други начини да ја изразиме нашата загриженост за офанзивата која би претставувала огромен ризик за цивилите“, изјави вчера портпаролот на Стејт департментот.

Според него, израелската влада не претставила кохерентен план за евакуација на 1,4 милиони луѓе во Рафах. Повеќето од нив побараа засолниште таму откако избегаа од бомбардирањето во северниот дел на Газа.

И германската министерка за надворешни работи Аналена Баербок, во друга посета на Блискиот Исток, го повтори повикот до Израел да се откаже од офанзивата.

„Не смее да има офанзива од големи размери на Рафах“, рече Баербок вчера во Каиро по состанокот со нејзиниот египетски колега Самех Шукри.

Хамас во текот на ноќта изјави дека „Нетанјаху и неговата екстремистичка влада сносат целосна одговорност за неуспехот на преговарачките напори“.

Палестинската исламистичка група бара „вистинска размена на затвореници“, односно ослободување на палестинските затвореници од израелските затвори во замена за израелските заложници во Газа.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK