Најмалку 20 деца загинаа во пожар во централна Гвајана

pozar
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Најмалку 20 деца загинаа во пожар во интернат во рударскиот град Махдија во централна Гвајана, соопштија локалните власти.

Во соопштението се наведува дека бројот на загинати се искачи на 20, а неколку луѓе се повредени во пожарот во средното училиште Махдија.

„Ова е голема катастрофа. Ужасно е, болно е“,изјави претседателот Ирфан Али.

Пожарот избувнал нешто по полноќ, а зафатил дом за ученици во средно училиште и ги заробил децата.

Службите за итни случаи се борат да го локализираат пожарот поради лошите временски услови, велат од владата, пренесува Би-Би-Си.

Неколку лица се повредени, а дел од повредените ќе бидат пренесени во главниот град Џорџтаун, каде што е формиран специјален центар.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK