На вселенската станица пристигнаа четворица астронаути на НАСА, меѓу кои и еден Русин

8c2a8920-efa4-4d9d-bf75-3035f7f5ad78-1.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKТројца американски астронаути и руски космонаут денеска пристигнаа на Меѓународната вселенска станица (МВС).

Двостепена ракета „Falcon 9“ која носи автономно управувана капсула „Crew Dragon“ наречена „Endeavor“ беше лансирана од вселенскиот центар Кенеди на НАСА во Кејп Канаверал на брегот на Атлантикот на Флорида. Четворицата новопристигнати астронаути беа пречекани на нивната дестинација од сегашниот седумчлен екипаж на станицата, објави американската вселенска агенција НАСА.

Тие требаше да пристигнат на ISS во сабота, но полетувањето беше одложено поради силниот ветер.

За време на нивниот шестмесечен престој на ISS, тие планираат да спроведат повеќе медицински експерименти. Екипажот ќе остане на вселенската станица до крајот на август и ќе изврши околу 250 експерименти во микрогравитациската средина на орбиталната платформа.

Ветеранот на НАСА, Мајкл Барат е на ISS по трет пат, а Метју Доминик, пилот на американската морнарица, Жанет Епс, воздухопловна инженерка и поранешен технички разузнавач на ЦИА, и космонаутот Александар Гребјонкин, поранешен инженер за воени авиони, се на ISS за прв пат.

Меѓународната вселенска станица е едно од ретките места каде што САД и Русија сè уште соработуваат и покрај руската агресија врз Украина. За станицата се грижат вселенските агенции на САД, Русија, Канада, Европа и Јапонија.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK