–>

„На Путин му требаше ова“: политички аналитичар верува дека смртта на Пригожин можеби е лажирана

11671383-scaled-e1692975739230-1000x560.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Надворешнополитичкиот аналитичар Денис Авдагиќ во „Нов Ден“ зборуваше за авионската несреќа во која наводно загинал шефот на Вагнер, Евгениј Пригожин.

„Ова ќе остане шпекулативно прашање. Навистина се сомневам, дури и да слушнеме официјално објаснување од истражните органи, не знам кој има доверба во тоа. Граѓаните на Русија и однапред се сомневаат за тоа што се случило. Би го оставил целосно отворено прашањето дека смртта на Пригожин е можеби лажирана и дека тој е во Русија или на друго место, и дека тоа е направено или само од негова страна или за заедничка корист на Владимир Путин и Пригожин. Ова му требаше на Путин“, тврди Авдагиќ.

Тој потсетува дека Пригожин и покрај бунтот и обвинението, слободно се движел.

„Тоа првенствено го покажува лицето на режимот. Бројот на луѓе кои ги загубија животите. Никаде во светот толку многу милијардери не ги губат животите толку често“, додаде тој, објаснувајќи дека многупати се случувало богатите Руси кои се противат на рускиот режим да умрат ненадејно.

„Толку често паѓајќи низ прозорецот, излегува дека руските милијардери се многу зависни од вотка. Знаеме дека овие луѓе се движат. За дел од нив знаеме дека почнаа отворено да се спротивставуваат на она што го прави Путин“, истакна Авдагиќ.

Тој наведува дека Путин и Пригожин се познаваат многу долго и дека затоа оваа наводна смрт на шефот на „Вагнер“ всушност може да биде договор.

„Многу е можно овој епилог да е лажиран за взаемна корист – и во корист на Пригожин, кој сега е жив, и во корист на Путин, кој сега го добива она што му треба и тоа што цело време го бараше. Која е поентата на владеењето на Кремљ? Тоа е страв. Ја одржувате контролата врз населението затоа што воведувате репресија од невидени размери кон било кого“, пренесува N1.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK