На првиот ден од гласањето во Русија до 16 часот гласале 23 отсто од гласачите

г-1-9.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKОдѕивот на гласачите на претседателските избори во Русија до 16 часот по московско време на првиот ден од гласањето надмина 23 отсто, покажуваат податоците на веб-страницата на Централната изборна комисија.

На изборите во 2018 година, кога се гласаше во еден ден, излезноста до 10 часот по московско време беше 16,55 отсто, до пладне – 34,72, до 17 часот – 51,9. Вкупниот одѕив тогаш надмина 67 отсто, пренесува РИА Новости.

Претседателските избори во Русија почнаа денеска, а гласањето завршува на 17 март.

За претседателската функција се борат четворица кандидати: Леонид Слуцки, Николај Харитонов, Владислав Даванков и актуелниот претседател Владимир Путин.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK