Момче кое исчезна пред шест години, е пронајдено во Франција

Момче-кое-исчезна-пред-шест-години-е-пронајдено-во-Франција.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK17-годишно момче од Англија од Олдам, кое исчезна во Шпанија во 2017 година, е пронајдено во Франција, соопштија властите.

Тинејџерот, кој се вика Алекс Бати, е пронајден во градот Ревел, источно од Тулуз.

Пред шест години Алекс, тогаш 11-годишен, бил на одмор со мајка си и дедо му кога сите тројца исчезнале на југот на Шпанија.

Полициски извор изјави за Би-Би-Си дека Алекс бил донесен во полициската станица од загрижен возач.

Тој е во добра состојба и не кажа дека на кој било начин бил малтретиран.

Неговата баба и законски старател, Сузана Каруана, изјави за Би-Би-Си во 2018 година дека верува дека мајката и дедото на Алекс го однеле да живее во духовна комуна во Мароко.

Таа додаде дека тие бараат алтернативен начин на живот и дека не сакаат Алекс да оди на училиште.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK