–>

Млад човек е избоден до смрт на фестивал во Германија: уапсени двајца американски војници

1692625385_unnamed-file.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK

Дваесет и осумгодишниот маж, кој почина по расправија со двајца американски војници на локалниот фестивал во западна Германија, бил избоден повеќе пати со ладно оружје, покажаа резултатите од обдукцијата.

Властите соопштија дека тепачката избила во раните утрински часови во саботата на фестивал во Витлих, град меѓу Трир и границата со Луксембург.

Жртвата наводно била нападната од двајца американски војници кои не биле на должност среде расправија. Резултатите од обдукцијата покажале дека мажот бил прободен повеќе пати во горниот дел од телото. „Тој искрвари на крајот“, рече во понеделникот високиот обвинител Манфред Стемпер.

Осомничените, на возраст од 25 и 26 години, беа предадени на американските воени власти во согласност со договорите со кои се регулира присуството на силите на НАТО во сојузничките земји. И двајцата ќе останат во американски притвор додека не заврши истрагата, соопшти американската воздухопловна база Спангдалем, на околу 20 километри од Витлич.

Обвинителот Стемпер изјави дека мотивот за нападот и причината за тепачката се уште се „целосно нејасни“. Никој од осомничените не го признал делото, а еден војник тврди дека не се сеќава на инцидентот, додаде Стампер. И двајцата го посетија фестивалот со своите пријатели.

„Ова е секако за нашата мирна заедница трагедија која не може да се толерира и можеше да се спречи“, рече во изјавата полковникот Кевин Крофтон, командант на 52-то борбено крило, според американскиот воен весник Stars & Stripes.

Смртоносниот напад фрли сенка врз традиционалниот фестивал „Saeubrennerkirmes“, именуван по народната приказна за средновековната опсада на градот. Фестивалот го посетуваат луѓе од цела Германија, а годинава се очекуваат до 100.000 посетители.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK