Министерство на Хамас: Израелците пукаа во луѓето кои чекаа помош, шест мртви

gaza.jpg
Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OKШест Палестинци загинаа, а десетици се ранети кога израелските сили отворија оган врз толпата која чекаше камиони со помош во Газа, соопшти денеска палестинското Министерство за здравство. Палестинците брзаа да добијат помош на кружниот тек во населбата Кувајт јужно од градот Газа во средата вечерта кога израелските сили отворија оган, изјавија жителите и здравствените власти. Израелската војска не одговори веднаш на барањето за коментар за инцидентот.

Поради војната во Газа, повеќето од 2,3 милиони жители на енклавата се раселени. За време на дистрибуцијата на хуманитарна помош, имаше хаотични сцени и смртоносни инциденти додека очајно гладните луѓе се борат да добијат храна. Палестинските здравствени власти на 29 февруари соопштија дека израелските сили убиле повеќе од 100 Палестинци додека чекале камиони со храна во близина на градот Газа.

Израел соопшти дека мажите загинале среде толпата околу камионите со хуманитарна помош, велејќи дека жртвите биле прегазени. Во бегалскиот камп Ал-Нусеират во централниот дел на Појасот Газа, палестинските здравствени власти соопштија дека осум лица загинале во израелски воздушен напад што денеска погоди центар за дистрибуција на храна.

Во Деир Ал Балах, исто така во центарот на Газа, израелски проектил погоди куќа, при што загинаа девет лица, соопштија палестинските лекари. Жителите рекоа дека израелските воздушни и копнени бомбардирања продолжија во текот на ноќта врз областите низ енклавата, вклучително и Рафах на југ, каде што се засолниле повеќе од милион раселени луѓе.

Како што војната влегува во шестиот месец, ОН предупредија дека најмалку 576.000 луѓе во Газа – четвртина од населението – се на работ на глад, а глобалниот притисок се зголемува врз Израел да овозможи поголем пристап до енклавата. Израел негира дека ја попречува испораката на помош за Газа. Тој ги обвинува одложувањата за неуспесите на хуманитарните агенции и го обвинува Хамас за пренасочување на помошта.

Хамас го негира ова и вели дека Израел го користи гладот ​​како оружје во својата воена офанзива. Хамас денеска повика на ескалација на протестите и нападите врз Израел во Газа, Западниот Брег и Ерусалим во петок.

„Ја повикуваме нашата револуционерна младина, бригадите на отпорот низ Западниот Брег, во населбите на Ерусалим да се кренат на масовни собири“, се вели во соопштението на Хамас.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Telegram
WhatsApp
OK